Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodatki pośrednie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-30 12:19:54
dania, podatki, vat

W Danii jest kilka rodzajów podatków pośrednich.

W Danii obowiązuje jednolita stawka VAT (dun. MOMS) w wysokości 25 proc. Obejmuje ona import oraz dostawy towarów, a także większość usług.

Nie ma stawek obniżonych, preferencyjnych czy specjalnych dla wybranych grup towarów. Istnieje natomiast lista towarów i usług zwolnionych z VAT (m.in. opieka zdrowotna i społeczna, edukacja, przewóz osób, działalność ubezpieczeniowa, niektóre operacje finansowe, itp.).

 

Począwszy od 2011 r. usługi biur turystycznych, obrót nieruchomościami oraz administrowanie nimi są objęte VAT.

Wszystkie duńskie firmy, łącznie z oddziałami i przedstawicielstwami firm zagranicznych, dostarczające towary i usługi podlegające VAT oraz realizujące roczny obrót o wartości ponad 50 tys. DKK (6720 euro) są zobowiązane dokonać wpisu w rejestrze podatkowym i posiadać numer VAT.

Od stycznia 2009 roku obowiązuje zasada tzw. odwróconego VAT-u – co oznacza, że firma polska delegująca pracowników do Danii, świadcząca usługi firmie duńskiej, nie nalicza VAT-u na wystawianej fakturze.

VAT płaci firma-usługobiorca naliczając go uprzednio sama od wartości netto wykonanej usługi. Oznacza to, iż polskie przedsiębiorstwa pełniące rolę podwykonawców dla duńskich firm nie muszą rejestrować się w SKAT jako płatnicy VAT. Obowiązek rejestracji powstaje w sytuacji świadczenia usług dla osób prywatnych lub podmiotów nie będących płatnikami duńskiego VAT.

 

Podatek akcyzowy

 

Akcyza (duń. punktafgift) - w różnej wysokości zależnie od towaru, nakładana jest m.in. na: piwo, wino, mocne alkohole, tytoń, czekoladę, kawę, herbatę, lody oraz paliwa.

Płatność podatku akcyzowego staje się wymagalna z chwilą sprzedaży towaru końcowemu nabywcy. Podatek akcyzowy jest nakładany też na olej opałowy, gaz, węgiel, energię elektryczną, w połączeniu z podatkiem od dwutlenku węgla. Podatki te mogą być częściowo odzyskiwane przez firmy.

Od podatku akcyzowego zwolniono określoną grupę specjalnych produktów ropopochodnych, używanych w przemyśle m.in. do produkcji farb oraz lakierów. Produkty takie są objęte rejestracją i kontrolą zgodnie z przepisami podatkowymi dotyczącymi produktów ropopochodnych.

 

Opłaty rejestracyjne samochodów

 

Dochody podatkowe z tytułu rejestracji pojazdów samochodowych określane są na poziomie 20-25 mld DKK rocznie. Przy zakupie samochodów w Danii pobierane są bardzo wysokie opłaty rejestracyjne. Podatek rejestracyjny opłacany jest jednorazowo na cały okres użytkowania pojazdu w Danii. Oznacza to również, iż kolejny nabywca pojazdu będzie z podatku rejestracyjnego zwolniony.

W Danii nie ma ulg dla samochodów hybrydowych, które również obłożone są pełną akcyzą. Jedynym wyjątkiem są samochody w 100 proc. elektryczne, za które akcyza nie jest pobierana.

Od 2009 do 2013 bardzo często były przeprowadzane połączone akcje policji duńskiej oraz SKAT, których celem była kontrola zagranicznych kierowców posiadających pobyt stały na terenie Danii. W skrajnych przypadkach pojazdy były konfiskowane do czasu uregulowania przez właścicieli należności podatkowych.

Wobec osób osiedlających się w Danii na stałe lub czasowo i przywożących ze sobą pojazd, istnieje obowiązek jego zarejestrowania w ciągu 14 dni od przyjazdu oraz zapłacenia podatku rejestracyjnego.

 

Inne podatki pośrednie

 

Jako podatek pośredni w Danii stosowany jest podatek od listy płac, płacony przez firmy sektora finansowego, fundacje, stowarzyszenia i większość firm nie będących płatnikami VAT; podatek od dochodów funduszy ubezpieczeniowych i powierniczych oraz opłata skarbowa.