Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKalejdoskop firmowy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-30 12:05:53
dania, spółki, prawo, podatki

W Danii obowiązują zasady wolnego rynku, swobodnej konkurencji. Nie ma też ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej.

 

 

Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej w Danii określają następujące przepisy:

  • ustawa o podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej w celach zarobkowych (The Carrying on Bussines for Profit Act z czerwca 1996 r.)
  • ustawa o spółkach akcyjnych (The Public Limited Companies Act z czerwca 1973 r. ze zmianami wprowadzonymi w styczniu 2002 r. i czerwcu 2003 r.)
  • ustawa o przedsiębiorstwach prywatnych (The Private Companies Act z maja 1996 r. ze zmianami wprowadzonymi w kwietniu 2003 r.)
  • ustawa o rachunkowości spółki (The Company Accounts Act z czerwca 1996 r.)
  • ustawa o sporządzaniu sprawozdań finansowych przez firmy (Act on Commercial Enterprises’ Presentation of Financial Statements nr 448 z 7 czerwca 2001)

Polscy przedsiębiorcy mogą swobodnie wybrać formę prawną firmy. Najbardziej powszechna jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (ApS), oddział firmy zagranicznej (Filial) oraz spółka akcyjna (A/S).

Obowiązkową rejestracją wszystkich podmiotów gospodarczych, niezależnie od ich formy prawnej, zajmuje się Erhvervsstyrelsen). Urząd nadaje firmom numer Centralnego Rejestru Firm - CVR. Zajmuje się on także ewidencjonowaniem (w tzw. systemie RUT) firm zagranicznych świadczących na terenie Danii usługi i delegujących do tego kraju na czas określony swoich pracowników. Ewidencjonowane przez urząd na tych zasadach firmy nie otrzymują numeru CVR.

Polskie biznes działający na rynku usług musi liczyć się z tym, że będzie pod ciągłą obserwacją duńskiej administracji. 14 września 2012 r. weszła w życie ustawa (L-590) zaostrzająca przepisy podatkowe dla zagranicznych firm usługowych działających na tutejszym rynku. Wprowadza ona nowe instytucje prawne umożliwiające administracji celno-skarbowej SKAT ocenę charakteru stosunku prawnego pomiędzy duńskim zleceniodawcą i zagranicznym zleceniobiorcą.

W przypadku ustalenia, iż działalność zagranicznej firmy podwykonawczej stanowi „istotną i integralną część działalności duńskiej firmy”, SKAT jest uprawniony do żądania potrącania od wynagrodzenia zagranicznego pracownika składki na duński fundusz zatrudnienia 8 proc. oraz podatku od wynajmowanej siły roboczej w wysokości 30 proc. W przypadku uznania przez SKAT – w drodze zastosowania nieprecyzyjnych kryteriów oceny – iż działalność zagranicznej firmy stanowi „istotną część działalności” duńskiego zleceniodawcy, stosunek zlecenia pomiędzy stronami zostanie uznany za pozorny oraz potraktowany jako wynajmowanie siły roboczej i opodatkowany w całości w Danii.

Nowe regulacje ograniczają aktywność polskich przedsiębiorstw usługowych w takich branżach, jak budownictwo, przemysł, rolnictwo i leśnictwo, w głównej mierze ze względu na fakt, iż praktycznie każda aktywność podwykonawcy jest obecnie traktowana jako „stanowiąca integralną część działalności duńskiego zleceniodawcy” i opodatkowana w Danii.

W sytuacji wątpliwości, czy polska firma może działać jako podwykonawca dla duńskiego przedsiębiorstwa, można zwrócić się bezpośrednio do SKAT z płatnym wnioskiem o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej (bindende svar) dotyczącej konkretnego przypadku (załączając projekt umowy). Interpretacje są wiążące dla urzędu skarbowego.

 

Ważne linki

 

Erhvervsstyrelsen: www.eogs.dk

Numer Centralnego Rejestru Firm – CVR: www.cvr.dk

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Torby papierowe z nadrukiem

Firma Gesti oferuje torby papierowe z nadrukiem w dowolnym rozmiarze i nakładzie już od 100 sztuk...
Polska - MODLNICZKA 2021-01-06 Dodał: Magdalena Dach Sektor kreatywny Zobacz ofertę

Mobilny system dezynfekcji

Mobilny system dezynfekcji
Polska - OPOLE 2021-01-02 Dodał: Jacek Wróbel Maszyny i urządzenia, Produkcja i przetwórstwo metali, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Usługi transportowe i logistyczne

Lubuskie Centrum Logistyczne z Zielonej Góry świadczy usługi transportowe na terenie całej Unii E...
Polska - Zielona Góra 2020-06-04 Dodał: Centrum Logistyczne Transport i logistyka Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert