Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSamozatrudnienie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-30 12:11:18
dania, spółki, prawo, podatki

Samozatrudnienie jest w Danii najbardziej popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Wykonuje ją osoba fizyczna na własny rachunek.

Działalność prowadzona jest pod własnym nazwiskiem lub nazwą firmy przyjętą przez jej założyciela. Firma może zatrudniać także inne osoby.

Samozatrudnienie jest łatwe w prowadzeniu, nie wymaga kapitału zakładowego, jednak obarczone jest ryzykiem związanym z nieograniczoną odpowiedzialnością majątkiem osobistym za zobowiązania firmy.

 

 

Z punktu widzenia prawa, działalność na zasadzie samozatrudnienia wiąże się ściśle z założycielem (właścicielem) firmy. W przypadku jego śmierci firma zaprzestaje działalności, pozostawiając po sobie określony majątek trwały. Ponieważ majątek ten nie jest wydzielony z całości majątku właściciela, trudno jest zbyć firmę jako całość.

Duńska administracja maksymalnie ułatwia załatwienie wszystkich formalności związanych z rejestracją i prowadzeniem firmy. Erhvervsstyrelsen, po przyjęciu podania o rejestrację, sama przesyła dokumenty do SKAT w celu nadania numeru CVR. Deklaracje podatkowe VAT i w zakresie podatku dochodowego składane są raz na kwartał lub co pół roku, a dokumentację płacową pracowników małej firmy można prowadzić na stronie internetowej Urzędu w specjalnym systemie LetLøn.

Dwa razy do roku (20 marca oraz 20 listopada) odprowadza się zaliczki na podatek dochodowy. Kwota wpłaty zależy od właściciela firmy. W związku z tym, że kwoty nadpłacone w stosunku do wynikającego z kalkulacji rocznej poziomu podatków są oprocentowane, zdarza się, że właściciele wpłacają wyższe zaliczki, aby otrzymać zwrot podatku z odsetkami, które często przewyższają odsetki bankowe. Możliwe jest to jedynie przy wpłacie w marcu.

Obywatel polski, który chce prowadzić działalność na zasadzie samozatrudnienia w Danii, musi najpierw postarać się o certyfikat pobytowy obywatela UE/EOG w duńskich Urzędach Regionalnych. Po jego uzyskaniu powinien zwrócić się do miejscowo urzędu gminy o uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej CPR. Gdy go otrzyma, zostaje objęty duńskim ubezpieczeniem zdrowotnym oraz może podjąć działania zmierzające do zarejestrowania działalności gospodarczej, poprzez wypełnienie i przesłanie do Erhvervsstyrelsen formularza. Firma musi być zarejestrowana w Erhvervsstyrelsen najpóźniej na osiem dni przed rozpoczęciem działalności.