Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRejestracja spółki ApS, A/S i oddziału

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-30 12:09:17
dania, spółki, prawo, podatki

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ApS jest jedną z najczęściej stosowanych form prawnych w działalności gospodarczej średnich firm w Danii.

Chętnie zakładają ją ci przedsiębiorcy, którzy chcą sprawować ścisły, osobisty nadzór nad jej działalnością (np. w przypadku firm rodzinnych).

Spółka akcyjna A/S jest formą prawną przeznaczoną dla średnich i dużych firm oraz jedyną, która może być notowana na giełdzie papierów wartościowych w Danii. Spółka A/S może zostać utworzona również przez jednego założyciela. Może mieć jednego akcjonariusza.

 

 

Przedsiębiorcy, którzy chcą założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ApS lub z ograniczoną odpowiedzialnością (A/S), mogą zarejestrować ją w sposób tradycyjny, poprzez przesłanie dokumentów do Erhvervsstyrelsen lub skorzystać z usług kancelarii prawnych.

Ze względu na możliwość złożenia wszystkich dokumentów on-line oraz użycie podpisu elektronicznego, rejestracja spółki może odbyć się w ciągu jednego dnia.

Założenie oddziału firmy zagranicznej jest bardziej czasochłonne niż założenie spółki A/S lub ApS. Orientacyjny koszt założenia oddziału spółki zagranicznej przez kancelarię prawną to ok. 6000 koron.

Oddział spółki zagranicznej w Danii nie może podjąć działalności gospodarczej przed zarejestrowaniem w Erhvervsstyrelsen.

Zyski oddziału spółki zagranicznej podlegają duńskiemu podatkowi dochodowemu od osób prawnych. Dodatkowym obowiązkiem jest coroczne przesyłanie kopii rocznego sprawozdania finansowego spółki założycielskiej do Erhvervsstyrelsen.

Wszelkie spory oddziału z klientami i duńskimi instytucjami muszą być rozwiązywane stosownie do duńskiego prawa, a założycielska firma zagraniczna ponosi pełną odpowiedzialność za zobowiązania oddziału.