Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolsko-duńskie seminarium na temat przemysłu morskiego

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Suchenek | 2016-10-28 13:43:42
seminarium, kopenhaga, wydarzenie

Polsko-duńskie seminarium na temat przemysłu morskiego, podczas Duńskich Dni Morza w Kopenhadze.

Spotkanie przedstawicieli administracji rządowej oraz sektorów przemysłu morskiego Polski i Danii uwidoczniło potencjał współpracy i możliwości ekspansji w regionie i na rynkach trzecich.

 

25 października br. w Kopenhadze odbyło się seminarium „Danish-Polish Maritime Networking Seminar”, będące elementem „Duńskich Dni Morza” – dorocznych targów szeroko pojętego przemysłu morskiego, stoczniowego i związanych z nim dziedzin. Wydarzenie, zorganizowane przez „Danish Maritime”, Związek Pracodawców „Forum Okrętowe” oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A. w prestiżowym centrum konferencyjnym „Lokomotivvaerkstedet”, stanowiło zarazem zapowiedź (pre-event) Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO 2017 w Gdańsku. W seminarium, pomyślanym jako możliwość prezentacji osiągnięć i planów rozwojowych polskich stoczni, portów i przemysłu związanego z morzem i handlem morskim, a także lepszego poznania się i nawiązania kontaktów oraz współpracy biznesowej między przedstawicielami polskiego i duńskiego przemysłu morskiego, uczestniczyło kilkudziesięciu zaproszonych gości, reprezentujących administrację rządową (M. Niemiec-Butryn, Zastępca Dyr. Dep. Gospodarki Morskiej, Min. Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Andreas Nordseth, Dyrektor Generalny Danish Maritime Authority), organizacje branżowe (Jerzy Czuczman, Dyrektor / Sekretarz Generalny Związku Pracodawców „Forum Okrętowe”, Jenny Braat, Dyrektor Zarządzająca „Danish Maritime”), a także stocznie i porty (Arkadiusz Aszyk, Członek Zarządu Stoczni Remontowa Holding S.A., Aneta Szreder-Piernicka, Dyrektor w Zarządzie Portów Szczecin-Świnoujście) oraz duńskie firmy przemysłu stoczniowego, okrętowego i morskiego (MARCOD, PureteQ, Rohde Nielsen A/S, Søfartsstyrelsen, Hempel A/S, MAN Diesel & Turbo, Waimea). Seminarium, podczas którego zaprezentowano szereg wystąpień i materiałów audiowizualnych przedstawiających wieloaspektowo polską gospodarkę morską, znalazło zwieńczenie w sesji networkingowej między przedstawicielami firm oraz instytucji polskich i duńskich.

 

Reprezentujący Ambasadę RP w Kopenhadze I radca Artur Soroko – Zastępca Szefa Placówki – uwypuklił w swym wystąpieniu niezwykle intensywny i dynamiczny w ostatnich latach rozwój polsko-duńskiej współpracy gospodarczej i inwestycyjnej (joint-ventures), której istotną częścią jest gospodarka morska. Wskazał na znaczny potencjał kryjący się w budowaniu synergii i komplementarności stoczni, portów i firm sektora morskiego obu krajów, przekraczający granicę regionu bałtyckiego i każący myśleć o ekspansji na rynkach trzecich. Sprzyja temu fakt, że Polska jest solidnym i wiarygodnym partnerem gospodarczym, krajem który wykazał wielką odporność na zjawiska kryzysowe w Europie i na świecie. O potencjale i wysokim wyspecjalizowaniu polskiego przemysłu morskiego, który jest już znaną globalnie marką, świadczy m.in. fakt dostarczania przez gdyńską Stocznię „Remontowa” czy Stocznię Nauta zaawansowanych technologicznie jednostek do specjalistycznych prac morskich (w tym do żeglugi arktycznej), rybackich, promów, czy oferowanych przez Energomontaż – Północ Gdynia, Expom S.A. i Promostal konstrukcji stalowych i elementów platform farm wiatrowych, tak na rynek duński, jak norweski czy grenlandzki. Podkreślony został również fakt posiadania przez Polskę największego obecnie terminalu głębokowodnego DCT na Bałtyku (Port Gdański) czy zwodowanie przez Stocznię „Remontowa” pierwszego w Danii promu o napędzie LNG dla wyspiarskiej gminy duńskiej Samsø, a także innych, pionierskich w skali świata konstrukcji. Na koniec wskazane zostało bałtyckie sąsiedztwo Polski i Danii jako czynnik sprzyjający nie tylko współpracy gospodarczej i innowacjom w sektorze gospodarki morskiej, ale również budowaniu naturalnej synergii Północy i Południa oraz zacieśnianiu powiązań gospodarczych i infrastrukturalnych między państwami nordyckimi, bałtyckimi i Europą Środkową.

 

Kontakty zainicjowane podczas seminarium można uznać za dobry prognostyk dla kontynuowania współpracy w formule B2B w przyszłości – partnerzy duńscy otrzymali m.in. zaproszenie do udziału w Targach Baltexpo w Gdańsku w dn. 11-13.09.2017 r. Należy zaznaczyć, że Ambasada RP w Kopenhadze i WPHII aktywnie działają m.in. na rzecz zacieśnienia współpracy między portami w Kopenhadze, Aarhus i Aalborgu z partnerami polskimi.