Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMinik Arctica płynie na Grenlandię

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Suchenek | 2016-11-10 09:44:03
grenlandia, arctica, statek, stocznia remontowa shipbuilding, gdańsk

Wielozadaniowy statek towarowy Minik Arctica w drodze na Grenlandię. Jednostka, wybudowana przez stocznię Remontowa Shipbuilding w Gdańsku dla grenlandzkiego armatora Royal Arctic Line, w porcie Nuuk spodziewana jest 14 listopada.

Minik Arctica jest statkiem towarowym typu B202 o bardzo nietypowej konstrukcji. To połączenie mini-kontenerowca, lodołamacza i statku zaopatrzeniowego. Jednostka ma 45,35 m długości, 12,8 m szerokości oraz 3, 5 m zanurzenia. Pojemność statku to 36 TEU. Jednostka rozpędza się do 10 w., a na jej pokładzie pracuje 8 członków załogi. Minik Arctica w trudnych arktycznych warunkach będzie dowoziła niewielkie ilości ładunków do małych niedostępnych portów wokół Grenlandii. Jej zadaniem jest również utrzymywanie komunikacji między miejscowościami wzdłuż wybrzeża tej największej wyspy świata – statek ma kilka miejsc pasażerskich w salonie z fotelami lotniczymi.

Największym wyzwaniem budowniczych i projektantów statku było pomieszczenie w nieużym kadłubie wszystkich systemów i urządzeń oraz przystosowanie jednostki do ciągłej pracy w bardzo niskich temperaturach.

Statek spełnia wymogi najnowszej klasy PC5 oraz PC6 (Polar Class). Wzmocniona konstrukcja kadłuba umożliwia mu pracę w ekstremalnych warunkach żeglugi arktycznej, w rejonach pokrytych grubą krą lodową i przy temperaturach sięgających – 35 stopni Celsjusza.

Jednostka została wybudowana pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego DNV GL (Det Norske Veritas), według projektu polskiego biura konstrukcyjnego Remontowa Marine Design & Consulting (projekt RMDC 2879 ACV).

Statek został przekazany armatorowi 1 września. W Danii prowadzono na nim prace przygotowawcze i szkolenie załogi. 2 listopada Minik Arctica wyruszyła na Północny Atlantyk. Chrzest jednostki zaplanowany jest na 30 listopada w Qaqortoq na południu Grenlandii.

To nie pierwszy tego typu statek zbudowany przez stocznię Remontowa Shipbuildning. Ivalo Arctica pracuje już na wodach Grenlandii. Jednostka została przekazana armatorowi w marcu, a jej chrzest odbył się 22 października w Aasiaat – największym porcie eksportu ryb z Grenlandii. Matką chcrzestną została Ann Andreassen – dyrektor domu dziecka w Uummannaq.