Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBezpośrednie Inwestycje Zagraniczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartłomiej Chabierski | 2016-05-13 08:58:46
dania, polska, inwestycje, firmy

Dania jest wysoko oceniana ze względu na atrakcyjność inwestycyjną. W raporcie „Doing Business 2015”, kraj ten zajął wysoką, czwartą pozycję.

 

 

Wśród zalet Danii jako kraju atrakcyjnego dla inwestorów wymienia się m.in. łatwość zakładania przedsiębiorstw, stabilność polityczną, ekonomiczną i legislacyjną, dobry stan finansów publicznych, łatwy dostęp do dużych potencjalnych rynków zbytu (kraje skandynawskie, kraje regionu Morza Bałtyckiego, Polska), jeden z najwyższych w UE dochód na mieszkańca, niską inflację, wysoko wykwalifikowaną i mobilną siłę roboczą, wysoką wydajność pracy, wysoki poziom innowacyjności, wzornictwa, solidność w produkcji, znakomicie rozwiniętą infrastrukturę.

Promocją Danii jako kraju inwestowania zajmuje się agencja rządowa „Invest in Denmark”, usytuowana w strukturze Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Do największych inwestorów zagranicznych w Danii należą: Szwecja, której inwestycje stanowią 25 proc. wszystkich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Danii, następnie Luksemburg (18 proc.), Holandia (10 proc.) i Wielka Brytania (8,5 proc.), USA (7 proc.) i Norwegia (6,5 proc.). Najwięcej inwestycji zagranicznych jest lokowanych w sektorze usług dla przedsiębiorstw – 32 proc., usług finansowych – 15 proc., w hotelarstwie i handlu – 15 proc. oraz w sektorze wytwórczym – 14 proc.

Natomiast bezpośrednie inwestycje Danii za granicą lokowane są głównie w krajach członkowskich UE – 76 proc., m.in. w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, Niemczech. Duńczycy inwestują przede wszystkim w sektorze usług finansowych i handlowych – 34 proc., w produkcji przemysłowej – 26 proc. oraz hotelarstwie i handlu – 10 proc.

 

Dania w Polsce

Łączny, skumulowany kapitał zagraniczny duńskich udziałowców w Polsce w 2015 r. wyniósł 12,69 mld PLN (ok. 2,97 mld EUR), osiągając poziom 2,63% całkowitego skumulowanego zagranicznego kapitału w Polsce. Większa część duńskiego kapitału została zainwestowana w woj. mazowieckim – ok. 2,27 mld PLN. Kolejne miejsce zajmuje woj. zachodniopomorskie z 1,05 mld PLN, woj. wielkopolskie z 561,4 mln PLN oraz woj. pomorskie z 454,5 mln PLN. W tym czasie na terenie Polski czynnie działały 854 firmy (w 2014 r. 863), z czego 535 firm zatrudniało do 10 pracowników, a 319 firm 10 i więcej pracowników. W latach 2007-2013 duńskie bezpośrednie inwestycje systematycznie zmniejszały się. Rok 2014 (ostatni rok z dostępnymi danymi), był pierwszym, w którym trend spadkowy został odwrócony i w którym duńskie BIZ wyniosły 153 mln PLN.

 

Polska w Danii

Jedyną większą polską bezpośrednią inwestycją w Danii było przejęcie w 2010 r. przez firmę Asseco Poland S.A., za cenę 73,7 mln DKK (ok. 40 mln PLN), pakietu 51,65% udziałów firmy IT PRACTICE A/S i zmiana jej nazwy na Asseco Danmark A/S.