Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto rządzi krajem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-30 10:18:32
dania, królowa, rząd, parlament

Królestwo Dani to monarchia konstytucyjna z systemem parlamentarno-gabinetowym. Głową państwa jest królowa Małgorzata II panująca od 1972 r.

 

 

Sytuacja społeczno-polityczna Danii jest stabilna, demokracja parlamentarna funkcjonuje sprawie, a monarchia cieszy się wysokim autorytetem. Jednoizbowy parlament Folketing liczy 179 posłów. Po dwóch posłów wybieranych jest na Grenlandii i Wyspach Owczych.

Obowiązuje proporcjonalny system wyborczy z 2-proc. progiem uzyskanych głosów. Rząd jest formowany przez zwycięską partię polityczną lub koalicję partii politycznych, a formalnie powołuje go królowa. Wybory odbywają się co cztery lata lub częściej, jeśli rząd utraci poparcie w parlamencie.

Podstawowym aktem prawnym Danii jest konstytucja uchwalona w 1952 r., z późniejszymi poprawkami. W strukturze Folketingu działają 24 stałe komisje, z których główną rolę odgrywa Komisja Finansów, gdzie dyskutowany jest rządowy projekt budżetu państwa, i Komisja Europejska, na forum której zatwierdzane jest duńskie stanowisko w sprawach dotyczących problematyki Unii Europejskiej.

Dania jest krajem, który ma najwięcej w UE obszarów wyłączonych z zakresu działania wspólnego dorobku Unii, tzw. „opt-outs”. Należy do nich polityka obronna, wspólna polityka imigracyjna, współpraca w zakresie spraw wewnętrznych i sądownictwa oraz unia walutowa.

W Danii ukształtowała się tradycja rozstrzygania w referendum najważniejszych kwestii politycznych. W ten sposób decydowano w 1972 r. o kwestii członkostwa we Wspólnotach Europejskich, dwukrotnie wypowiadano się w sprawie ratyfikacji Traktatu z Maastricht (w 1992 i 1993 r.) 28 września 2000 r. Duńczycy wypowiedzieli się w referendum przeciwko przystąpieniu Danii do unii walutowej