Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRegiony, gminy i komuny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-30 10:17:36
dania, administracja, regiony

Dania jest państwem mocno zdecentralizowanym. Podzielona jest na pięć regionów, a te dzielą się na 98 gmin, które można porównać pod względem obszarowym i zakresem kompetencji z polskimi województwami.

 

Kraj jest podzielony na pięć regionów: północną Jutlandię z siedzibą władz w Aalborgu, środkową Jutlandię z siedzibą w Viborgu, południową Jutlandię wraz z Fionią i szeregiem mniejszych wysp z siedzibą w Vejle, Zelandię z siedzibą w Sorø, okręg stołeczny wraz z wyspą Bornholm z siedzibą władz w Hillerød (ok. 50 km od Kopenhagi).

Administracja państwowa odpowiada za stosunki międzynarodowe i politykę zagraniczną, obronność i bezpieczeństwo wewnętrzne, telekomunikację i szkolnictwo wyższe na poziomie uniwersyteckim, a także za ściąganie podatków.

Administracja samorządowa to wybierane na cztery lata rady regionów i rady komun oraz stojący na ich czele merowie okręgów i burmistrzowie komun. Na obydwu szczeblach administracji samorządowej znajdują się organy wykonawcze realizujące ustalenia władz samorządowych. W gestii regionów znajdują się następujące obszary: szpitale, ochrona zdrowia, budowa oraz utrzymanie autostrad i dróg, transport publiczny, planowanie regionalne, ochrona środowiska.

Komuny zajmują się na swoim terenie szkolnictwem, opieką społeczną, planowaniem lokalnym, oczyszczaniem ścieków i utylizacją śmieci, budową i utrzymaniem dróg lokalnych.

Regiony są odpowiedzialne jedynie za lecznictwo szpitalne, planowanie przestrzenne, środowisko, turystykę, rozwój regionu, regionalny transport publiczny i niektóre instytucje opieki socjalnej. Pozostałe ich funkcje zostały rozdzielone miedzy komuny i administrację centralną. Uproszczony został, w związku z tym sposób egzekwowania podatku dochodowego, który obecnie jest pobierany na rzecz dwóch podmiotów – komuny i administracji centralnej. Nowe regiony nie mają bezpośrednich wpływów podatkowych, lecz są finansowane z dotacji rządu.

Podstawowym źródłem finansowania wydatków samorządów są wpływy z podatków od dochodów osobistych, które mają charakter liniowy. Około 60 proc. podatku dochodowego przekazywane jest do budżetów lokalnych, a tylko 40 proc. trafia do budżetu centralnego.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: Użytkownik Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert